Σύλλογος μεγάλος ΔΕΝ υπάρχει άλλος!

4 Δεκεμβρίου 2010

Ελλάς, Γαλλία, πρωτοπορία! (Βίντεο)

Δεινοπάθησε, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός, αλλά με τους δυο Γάλλους του (Μπουμσόνγκ - Σισέ) και έναν Έλληνα (Χριστοδουλόπουλο) να τον παίρνουν από το χέρι επικράτησε με 2-0 των Σερραίων και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Άνοιξε λογαριασμό με την «πράσινη» φανέλα ο Ζαν Αλέν Μπουμσόνγκ, ενώ συνέχισε την... ερωτική επαφή του με τα δίχτυα και ο Τζιμπρίλ Σισέ!

Αρνητικός για ακόμα μια φορά ο Γκοβού, ο οποίος δεν κατάφερε να δείξει τίποτα στα λεπτά που αγωνίστηκε και έγινε αλλαγή από τον Ζεσουάλδο Φερέιρα λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όλα πλέον δείχνουν ότι δεν υπάρχει μέλλον για αυτόν στα «πράσινα»!

Στους διακριθέντες ο Χριστοδουλόπουλος (που έβγαλε και τις δυο ασίστ στα γκολ της ομάδας του), αλλά και ο Σιμάο Μάτε Τζούνιορ, ο οποίος από την στιγμή που μπήκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κράτησε την μπάλα και ήταν αυτός που πίεζε περισσότερο από τους «πράσινους» παίκτες. Θετικός κυρίως στα επιθετικά του καθήκοντα ο Σεϊταρίδης, αφού στην άμυνα είχε αρκετά προβλήματα με τον Γεωργιάδη στα δεξιά!

Η ανάλυση

Με τρία νέα πρόσωπα στην 11αδα, παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Πανσερραϊκό, αφού ο Ζεσουάλδο Φερέιρα, όπως είχε δείξει όλη την εβδομάδα έδωσε την ευκαιρία σε Σεϊταρίδη, Γκοβού και Νίνη.

Το «τριφύλλι» μπήκε αρκετά ορεξάτο στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν πρόλαβε να κάνει πολλά πράγματα, αφού ο διαιτητής της αναμέτρησης διέκοψε το ματς στο 8ο λεπτό, λόγω ρήψης δακρυγόνων έξω από το γήπεδο!

Μετά από περίπου ένα τέταρτο το ματς άρχισε ξανά με τους γηπεδούχους να προσπαθούν από τα πλάγια να τρυπήσουν την άμυνα των Σερραίων, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού τόσο ο Χριστοδουλόπουλος από τα αριστερά όσο και ο Γκοβού από δεξιά δεν πήραν πολλές πρωτοβουλίες.

Η συμπαγής άμυνα των φιλοξενούμενων, πάντως, νικήθηκε από στο 16’ όταν ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά, μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής και ο Ζαν Αλέν Μπουμσόνγκ πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, με το πρώτο φετινό του γκολ.

Ο Πανσερραϊκός πάντως δεν κατέθεσε τα όπλα και μετά το τέρμα που δέχθηκε ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού. Απείλησε αρκετές φορές την εστία του Τζόρβα, με κύριους εκφραστές των επιθέσεων του τους Σουμπίνιο και Λεοζίνιο.

Αξίζει να σημειωθεί το γεγονός ότι από την δεξιά πλευρά του «τριφυλλιού» ο Γιούρκας Σεϊταρίδης είχε πολλά προβλήματα με τον Γεωργιάδη, κάτι που προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν κατά κόρων οι παίκτες του Ντράγκαν Κοκότοβιτς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «πράσινοι» από την στιγμή του γκολ και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν μπορούσαν να κρατήσουν και να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα, πράγμα που έδινε την ευκαιρία στον αντίπαλο να παίρνει μέτρα και να πιέζει τους νταμπλούχους Ελλάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» μπήκαν πιο ορεξάτοι, κρατούσαν περισσότερο την μπάλα, αλλά έφταναν πολύ δύσκολα στην περιοχή του Πανσερραϊκού και ο Τζιμπρίλ Σισέ ήταν τελείως αποκομμένος από τους υπόλοιπους.

Η πρώτη φορά που οι παίκτες του Ζεσουάλδο Φερέιρα πραγματοποίησαν έναν πολύ όμορφο συνδυασμό ήταν στο 67ο λεπτό, όταν ο Σιμάο πέρασε δεξιά την μπάλα στον Σεϊταρίδη, ο οποίος με πολύ ωραία κίνηση μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Χριστοδουλόπουλο, το σουτ του οποίου έφυγε λίγο άουτ.

Δυο λεπτά αργότερα ο μέσος του Παναθηναϊκού με ατομική ενέργεια από τα αριστερά έφτασε μέχρι την μικρή περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στον Σισέ, διώχνοντας το άγχος του εύθραυστου 1-0.

Από εκεί και πέρα, ο Πανσερραϊκός πήρε ξανά την πρωτοβουλία, αλλά δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Αλέξανδρου Τζόρβα.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν πολύ καλός. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού ήταν ο αρχιτέκτονας και των δυο γκολ των νταμπλούχων και γενικά είχε πολύ καλή παρουσία, αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα.

Η φάση

Η φάση του 67ου λεπτού, όταν ο Σεϊταρίδης θύμισε λίγο τον Γιούρκα από τα παλιά και με εξαιρετική ενέργεια μπήκε μέσα στην περιοχή, αλλά ο Χριστοδουλόπουλος δεν μπόρεσε να βρει στόχο μετά την όμορφη πάσα του διεθνή αμυντικού των «πρασίνων».

Το φιλμ

8΄ Οι δύο ομάδες φεύγουν για τα αποδυτήρια, περιμένοντας να εκτονωθεί η κατάσταση και να καθαρίσει η ατμόσφαιρα... Ότι έχει γίνει, πάντως, έχει συμβεί εκτός γηπέδου
9΄ Ο Σεϊταρίδης έκανε πολύ ωραία ατομική προσπάθεια, την κατάλληλη στιγμή έδωσε μέσα στην περιοχή στον Γκοβού ο οποίος έπιασε το διαγώνιο σουτ, το οποίο όμως πέρασε περίπου δύο μέτρα άουτ
16΄ ΓΚΟΟΟΛ (1-0) Πρώτο γκολ του Μπουμσόνγκ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού! Ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε το φάουλ και ο Γάλλος αμυντικός μπήκε στην πορεία της μπάλας και με μία "τυφλή" κεφαλιά νίκησε τον Ράντμαν
24΄ Καλό συρτό σουτ του Γεωργιάδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Τζόρβας αναγκάζεται παρόλο που δεν είχε δύναμη το σουτ του νεαρού επιθετικού, να πέσει στη δεξιά του γωνία και να απομακρύνει σε κόρνερ
31΄ Τεράστια ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό! Ολα ξεκίνησαν από ένα τραγικό λάθος του Ζιλμπέρτο λίγο κάτω από τη σέντρα, έκλεψε ο Νταλέ και άλλαξε με τον Σουμπίνιο, αλλά το σουτ του πρώτου λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, πέρασε μόλις άουτ
40΄ Αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού μετά από κόρνερ, οι φιλοξενούμενοι ζητούν και κάποιο χέρι μέσα στη σύγχυση [η μπάλα έχει βρει καθαρά το χέρι του Πλεσίς]
50΄ Ο Τζόρβας μπλοκάρει μετά από διαγώνιο σουτ του Γεωργιάδη μέσα από την περιοχή
67΄ Πολύ καλή προσπάθεια από τα δεξιά (ακόμα μία) από τον Σεϊταρίδη που γύρισε προς τον Χριστοδουλόπουλο που όμως από πλεονεκτική θέση σούταρε ψηλά άουτ
69΄ ΓΚΟΟΟΟΛ (2-0) Πολύ καλή ενέργεια από τον Χριστοδουλόπουλο που μπήκε από τα αριστερά και γύρισε τη μπάλα παράλληλα προς το τέρμα στον εντελώς αφύλακτο Σισέ που πέτυχε ένα πολύ εύκολο γκολ
78΄ Πολύ έξυπνη κρυφή πάσα του Γεωργιάδη προς τον Σουμπίνιο που έμπαινε ως τρέιλερ μέσα στην περιοχή, οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού έκοψαν την ύστατη στιγμή σε κόρνερ. Στην εξέλιξη, κεφαλιά του Μαβένε ψηλά άουτ

Η ταυτότητα του αγώνα

Παναθηναϊκός – Πανσερραϊκός 2-0
16’ Μπουμσόνγκ, 69’ Σισέ

Οι συνθέσεις:
Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Καντέ, Μπουμσόνγκ, Σεϊταρίδης, Ζιλμπέρτο, Πλεσί (46’ Σιμάο), Χριστοδουλόπουλος (80’ Μαυρίας), Νίνης, Γκοβού (58’ Μαρίνος), Σισέ
Πανσερραϊκός: Ράντμαν, Άμο, Γεωργιάδης, Μπέλιτς (79’ Ασλανίδης), Νταλέ, Μαβένε, Παπάζογλου, Σουμπίνιο, Λεοζίνιο (82’ Ανάκογλου), Άλβαρεζ (73’ Γαλανόπουλος), Αμπουμπακάρι
Κίτρινες: Χριστοδουλόπουλος