Σύλλογος μεγάλος ΔΕΝ υπάρχει άλλος!

6 Ιουνίου 2011

Αν είσαι (αιώνιος) πρωταθλητής...ΞΕΡΕΙΣ!

Το 32ο πρωτάθλημα είναι γεγονός για τον Παναθηναϊκό αφού ο Ολυμπιακός τελικά ήταν λίγος για να του στερήσει τον τίτλο με το τελικό σκορ να είναι 101-94.

Ένας Παναθηναϊκός που αναγκάστηκε να παίξει σε όλο σχεδόν το παιχνίδι χωρίς τον αρχηγό του Δημήτρη Διαμαντίδη που τραυματίστηκε εντούτοις μπόρεσε να πάρει τη νίκη έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Αντώνη Φώτση που τρέλανε τους πάντες με το 6/6 από τα 6.75 και 22 πόντους συνολικά όσους είχε και ο Μάικ Μπατίστ. Από την άλλη πλευρά οι ερυθρόλευκοι μπόρεσαν να κοντράρουν για 40 λεπτά τους πράσινους αλλά στο πεντάλεπτο της παράτασης ξέμειναν από δυνάμεις και έπεσαν στο καναβάτσο.

Ντέρμπι από την αρχή

Οι πράσινοι αν και ξεκίνησαν εντυπωσιακά κάνοντας με το καλησπέρα ένα 5-0 χάρις σε τρίποντο του Φώτση και καλάθι του Βουγιούκα δέχτηκαν άμεσα την απάντηση από τους Πειραιώτες που πέρασαν μπροστά με 7-10. Αξίζει να σημειωθεί πως το come back του Ολυμπιακού έγινε διότι τραυματίστηκε ο αρχηγός του τριφυλλιού Δημήτρης Διαμαντίδης (έπεσε άτσαλα στο παρκέ). Με την είσοδο του Μπατίστ το 7-10 έγινε 11-10 όμως από κει και πέρα το προβάδισμα περνούσε πότε από τη μία και πότε από την άλλη ομάδα. Ο Τσαρτσαρής με μια βολή έκανε το 17-15 αλλά ο Ολυμπιακός έκλεισε προηγούμενος το δεκάλεπτο με 17-18 με τρεις πόντους από τους Μπουρούση και Έρτσεγκ.

Θέλει να τρέξει αλλά δεν τον αφήνουν οι “γκρι”

Απόντος του αρχηγού του ο Παναθηναϊκός φαίνεται να έχει πρόβλημα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Μπορεί ο Καϊμακόγλου να έβαλε μπροστά την ομάδα του με 19-18 και λίγο αργότερα να έγινε το 23-22 με δράστη τον Καλάθη, οι φιλοξενούμενοι όμως έτρεξαν ένα σερί 8-0 ξεφεύγοντας με 23-30. Οι επιθετικές λύσεις για τους γηπεδούχους ήρθαν γρήγορα όμως όταν ο Νίκολας με τρίποντο έγραψε το 35-34 και ο ίδιος παίκτης με δύο βολές έκανε το 39-37. Ο Παπαλουκάς ισοφάρισε προσωρινά σε 39-39 πριν ο Μπατίστ με καλάθι του δώσει το προβάδισμα με την λήξη του ημιχρόνου με 41-39. Χαρακτηριστικό του δεκαλέπτου οι αλλοπρόσαλες αποφάσεις των διαιτητών που εφευρίσκουν φάουλ για να μείνει μέσα στο ματς ο δαφνοστεφανωμένος.

Το προσπαθεί αλλά είναι πίσω με έναν

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκινάει με τους πράσινους να πετυχαίνουν 4 γρήγορους πόντους (45-39) όμως οι ερυθρόλευκοι δεν φαίνονται διατεθειμένοι να παραδώσουν εύκολα τα όπλα καταφέρνοντας όχι μόνο να ισοφαρίσουν αλλά και να πάρουν κεφάλι στο σκορ αρχικά με 49-50 με τρίποντο του Παπαλουκά.και δεύτερο συνεχόμενο αυτή τη φορά από τον Σπανούλη για το 49-53. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς απαντούν με τον Καλάθη για το 53-53 και όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο έτσι και τώρα το προβάδισμα αλλάζει διαρκώς χέρια. Έπειτα από λάθος του Βουγιούκα και κλέψιμο του Χαλπερίν που έφυγε στον αιφνιδιασμό γίνεται το 56-59. Ο Καλάθης με 4 συνεχόμενες βολές διαμορφώνει το 60-61 που είναι και το αποτέλεσμα της περιόδου.

Πέφτουν κορμιά στο τέλος

Το άγχος είναι το κυρίαρχο συναίσθημα στην τέταρτη περίοδο και για τις δύο ομάδες καθώς ο μεν Παναθηναϊκός θέλει την νίκη για να πάρει τον τίτλο ενώ ο δε Ολυμπιακός για να ισοφαρίσει τη σειρά σε 2-2 και να τη στείλει σε πέμπτο ματς την επόμενη Τετάρτη στην έδρα του. Ο Πρίντεζης με μπάσιμο κάνει το 60-63 και ο Σπανούλης με σουτ έξω από τα 6.75 γράφει το 62-66. Ο Φώτσης όμως με 2 τρίποντες βόμβες ισοφαρίζει σε 68-68. Μάλιστα με άλλο ένα τρίποντο βάζει μπροστά το τριφύλλι με 75-74 και ο Μπατίστ φέρνει τη διαφορά στους 3 (77-74). Κι εκεί που το ματς πηγαίνει όπως θέλει ο Παναθηναϊκός αφού το σκορ είναι 81-77 με βολές του Καλάθη, έρχεται ένα τρίποντο του Σπανούλη να τον αγχώσει με το σκορ να γίνεται 81-80. Με ένα λεπτό να απομένει το ματς φαίνεται ότι θα κριθεί από την γραμμή των βολών. Πρώτα ο Μπατίστ ευστοχεί και στις δύο για το 83-80 όμως ο Μπουρούσης με σουτ και ο Μαυροκεφαλίδης με μια βολή στέλνει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (83-83).

Τον πάτησε στην παράταση

Στην παράταση κερδίζει πάντα αυτός που θα κάνει τα λιγότερα λάθη. Και φυσικά αυτός που έχει το πάνω χέρι είναι ο εξάστερος όπου με έναν σεληνιασμένο Φώτση δίνει ρεσιτάλ έξω από την γραμμή των 6.75. Πρώτα στις αρχές όταν κάνει το 86-83 και στο κρισιμότερο σημείο ουσιαστικά δίνει τη χαριστική βολή εκτελώντας για το 97-88. Νωρίτερα οι Σάτο και Καλάθης είχαν δώσει προβάδισμα με 94-88. Από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός μάλλον πίστευε ότι θα έφερνε αντίσταση όπως στην κανονική διάρκεια αλλά φευ....Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Καϊμακόγλου με δύο βολές για το 101-91 για να έρθει το τελικό 101-94 από τον Σπανούλη.

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 101-94

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 43-41, 60-61,83-83, 101-94

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 5, Περπέρογλου, Μπατίστ 22, Φώτσης 22 (6), Σάτο 9, Νίκολας 9 (1), Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης, Βουγιούκας 6, Καλάθης 16, Καϊμακόγλου 11 (1).

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 7 (1), Γκόρντον 2, Σπανούλης 18 (4), Πρίντεζης 11 (1), Μπουρούσης 16, Κέσελ, Πελεκάνος 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 12, Χαλπερίν 9 (1), Γλυνιαδάκης 4, Έρτσεγκ 2, Τεόντοσιτς 8 (2).

Επιμέλεια: Χρήστος Γεωργίου