Σύλλογος μεγάλος ΔΕΝ υπάρχει άλλος!

10 Μαΐου 2015

Ανεβάζει στροφές!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο ΟΑΚΑ του Απόλλωνα με 80-52 , στο «πέσιμο» της αυλαίας της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Ο νικητής του αγώνα ήταν γνωστός πριν από την έναρξή του, με τον Παναθηναϊκό από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης να το επιβεβαιώνει. Οι «πράσινοι» παρά την αστοχίας τους κατάφεραν προηγηθούν με 10-0, βγάζοντας ενέργεια στο παρκέ και παίζοντας έξυπνα στην άμυνα. Αποτέλεσμα ήταν ο Απόλλωνας να πετύχει τους πρώτους του πόντους 4:20 λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, δια χειρός Πεν. Δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ο Αντώνης Φώτσης με πέντε προσωπικούς πόντους έκανε το 19-5 και κάπου εκεί ο Σωτήρης Μανωλόπουλος πέρασε στο ματς και τους Δημήτρη Διαμαντίδη και Εστέμπαν Μπατίστα. Οι Πατρινοί δε μπορούσαν να βρουν εύκολα λύσεις προς το καλάθι του Παναθηναϊκού, με τους Μολφέτα και Ελ Αμίν να δίνουν.. ανάσες, από τα 6.75, για το 25-10 της πρώτης περιόδου.

Ανέβαζε στροφές ο Παναθηναϊκός

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα στα πρώτα δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου έκαναν σερί 0-5 και μείωσαν στους 10 πόντους, 25-15, αλλά ο Δημήτρης Διαμαντίδης με τρίποντο έκανε το 28-15, με τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς να περνάει σε θέση «4». Οι «πράσινοι» είχαν ξεκινήσει και έβγαζαν αρκετές θεαματικές πάσες, «εξαιτίας» των Διαμαντίδη και Παππά κατά κύριο λόγο, με τον Γιώργο Παπαγιάννη στο 16’ να πατάει παρκέ. Ένα λεπτό αργότερα ο Μπλουμς με τρίποντο που φέρει φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του έκανε το 39-21, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 41-23.

Ευκαιρίες και τριαντάρα

Το έργο του Παναθηναϊκού είχε γίνει πολύ εύκολο με τους «πράσινους» ουσιαστικά να… ξεμουδιάζουν και τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να συνεχίζει (από τον αγώνα με την Ελευσίνα) να δίνει ευκαιρίες στους μικρούς. Μόνο που σήμερα δεν είχαν την ίδια απόδοση. Στο 26’ ο Έλληνας τεχνικός έβαλε και τον Μιχάλη Λούντζη στο ματς, που βρήκε γρήγορα το δρόμο για το καλάθι, 50-29. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να.. μαζέψουν λίγο την διαφορά, 52-37 με τρίποντο του Γεωργαλή, αλλά στη συνέχεια, ο Νίκος Παππάς με έμμεσο τρίποντο και ο Διαμαντίδης με άμεσο έκαναν το 58-37, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει στο 58-41. Με πολύ ωραία ενέργεια ο Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς έκανε το 68-43, ύστερα από γκολ-φάουλ. Η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε, φλερτάροντας και με τους 30 πόντους, με τον Λευτέρη Μποχωρίδη να κάνει το 75-45, κάτι λιγότερο από τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Τη φάση του αγώνα, πάντως, την έβγαλε ο Φώτσης που με εκπληκτικό κάρφωμα στα τελευταία δευτερόλεπτα έκανε το 80-50, με το ματς να λήγει με 80-52.

Δεκάλεπτα: 25-10, 41-23, 58-41, 80-52

Παναθηναϊκός (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Σλότερ 5, Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 12 (2), Νέλσον 9, Παππάς 7, Μαυροκεφαλίδης 3, Διαμαντίδης 10 (2), Μπατίστα 17, Μπλουμς 3 (1), Παπαγιάννης, Λούντζης 4

Απόλλων Πατρών (Νίκος Βετούλας): Σκορδίλης 4, Γκάλογουεϊ 2, Πενν 9 (1), Φίτζπατρικ 6, Μπατής 1, Ελ-Αμίν 5 (1), Πελεκούδας 2, Μολφέτας 6 (1), Νιφόρας 7, Γεωργαλλής 8 (1), Σιγκούνας, Ότζο 2