Σύλλογος μεγάλος ΔΕΝ υπάρχει άλλος!

19 Φεβρουαρίου 2011

Ο Iron-Man Φώτσης!

Τον μάθαμε ως “Batman” αλλά πλέον μπορούμε να τον φωνάζουμε “Iron-Man”… Σιδερένιος, ατσάλινος…

Ο Αντώνης Φώτσης, ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Κάχα Λαμποράλ είναι από… άλλο ανέκδοτο! Με αφορμή την εκπληκτική εμφάνιση του διεθνούς φόργουορντ κόντρα στην Κάχα Λαμποράλ σας παρουσιάζουμε μερικά από τα σπουδαία του επιτεύγματα στην καριέρα του…

Ο Αντώνης Φώτσης μετρά… 149 συνεχόμενους αγώνες (!) από την περίοδο 2008-2009 και μετά όταν επέστρεψε στον Παναθηναϊκό! Ο Φώτσης δεν έχει χάσει ούτε μία επίσημη υποχρέωση των «πράσινων» καθώς έχει λάβει μέρος και στους 69 αγώνες του πρωταθλήματος στην κανονική περίοδο και στους 18 στα πλέι οφ και στους 52 στην Ευρωλίγκα όπως και στους 10 στο κύπελλο! Αντιλαμβάνεστε βέβαια ότι πρόκειται για ένα μεγάλο επίτευγμα για τον άσο του Παναθηναϊκού που… αντιστέκεται στην όλη κακοδαιμονία που έχει «χτυπήσει» την ομάδα με τους τραυματισμούς… Είναι Ο ΜΟΝΟΣ παίκτης του Παναθηναϊκού την τελευταία τριετία που δεν έχει χάσει ούτε έναν αγώνα…

Τα καλύτερα σκοραρίσματα του Φώτση στην Ευρωλίγκα

Το ρεκόρ καριέρας του Αντώνη Φώτση σε πόντους είχε επιτευχθεί κόντρα σε μια ελληνική ομάδα και συγκεκριμένα απέναντι στον Άρη, την περίοδο 2006-2007 όταν ο διεθνής φόργουορντ αγωνιζόταν στη Ντιναμό Μόσχας. Τότε είχε πετύχει 28 πόντους. Οι 22 πόντοι που σημείωσε κόντρα στην Κάχα Λαμποράλ είναι η 5η καλύτερη επίδοση της καριέρας του (την έχει σημειώσει άλλες δύο φορές) στην Ευρωλίγκα.

Οι καλύτερες επιδόσεις του στα ριμπάουντ στην Ευρωλίγκα

O Αντώνης Φώτσης έχει την κορυφαία επίδοση στην ιστορία της Ευρωλίγκα σε ριμπάουντ σ’ έναν αγώνα κι αυτό το… κατάφερε με τα 24 που είχε μαζέψει στον αγώνα της Ντιναμό Μόσχας με τη Μπένετον Τρεβίζο, στις 21 Μαρτίου του 2007. Τα 11 ριμπάουντ που μάζεψε κόντρα στην Κάχα Λαμποράλ είναι η 4η καλύτερη επίδοση της καριέρας του (τόσα είχε μαζέψει και την περίοδο 2002-2003 κόντρα στη Σιένα) στην Ευρωλίγκα.

Τα καλύτερα ranking του Φώτση στην Ευρωλίγκα

Το «40» που συμπλήρωσε ο Αντώνης Φώτσης στην αναμέτρηση με την Κάχα Λαμποράλ είναι η κορυφαία επίδοση της καριέρας του στην Ευρωλίγκα σε ότι αφορά το ranking (βαθμολογία αξιολόγησης). Μάλιστα ξεπέρασε και το «39» που είχε από την περίοδο 2006-2007 κι από τον αγώνα κόντρα στη Μπένετον Τρεβίζο όταν είχε κάνει το ρεκόρ με τα 24 ριμπάουντ!