Σύλλογος μεγάλος ΔΕΝ υπάρχει άλλος!

20 Νοεμβρίου 2011

Η πρώτη… λυπητερή δώρο από τον Εξάστερο

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση και όντας ο απόλυτος κυρίαρχος, ο Παναθηναϊκός που δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να προηγηθεί καμία στιγμή, «πλήγωσε» τους Πειραιώτες για ακόμη μια φορά, παίρνοντας τη νίκη με 74-70 στο κατάμεστο ΟΑΚΑ στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς και έδειξε με το «καλημέρα» ποιος θα είναι και φέτος το «αφεντικό».

Με τους Διαμαντίδη, Καλάθη, Σάτο, Σμιθ και Μπατίστ στην αρχική πεντάδα, ο Εξάστερος ξεκίνησε δυναμικά με ένα γρήγορο 5-0 ενώ ο Ολυμπιακός χρειάστηκε να περάσουν τρισήμιση λεπτά για να μπει στο σκορ, το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν στο 7-2. Στο 6ο λεπτό, οι πρωταθλητές παίζοντας πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση έφτασαν στο +6(10-4), ενώ με συνεχόμενους πόντους του Σάρας έγινε το 14-6. Οι πράσινοι όμως δεν… έμειναν εκεί, καθώς στο 9ο λεπτό ο Σάτο με βολές έστειλε την διαφορά στο +10(16-6) ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 16-11.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι Πειραιώτες χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Πρίντεζη «μάζεψαν» τη διαφορά και μείωσαν στον πόντο με το 18-17 όμως κάπου εκεί οι πράσινοι απάντησαν και τρέχοντας ένα σερί 6-0, πήραν και πάλι μια διαφορά 7 πόντων(24-17) στο 13ο λεπτό ενώ λίγο αργότερα ο αρχηγός θα κάνει το 28-19. Ο Βουγιούκας θα πάει και πάλι το προβάδισμα για το Τριφύλλι στο +10(31-21) και ο Παναθηναϊκός έχει τον έλεγχο του αγώνα. Ο Εξάστερος θα διατηρήσει το προβάδισμα και μάλιστα θα αγγίξει και το +13(39-26) στο 19’ ενώ το πρώτο ημίχρονο θα βρει τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να έχουν ήδη μια διαφορά 11 πόντων(41-30 ) !

Κυρίαρχος ως το τέλος

Δια χειρός Διαμαντίδη, η διαφορά έφτασε στην ανώτερη τιμή της με το 44-30 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Στη συνέχεια παρόλο που ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος μια μικρή χαλάρωση των πράσινων, μείωσε στους 6(44-38) στο 24ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε να έχει τον πρώτο λόγο. Ο Ολυμπιακός μείωσε και στους 3(47-44) όμως με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Σάτο και με τον κόσμο του Τριφυλλιού να βοηθά σημαντικά τους παίκτες του Ομπράντοβιτς, η διαφορά πήγε και πάλι στο +8(52-44). Τελικά το τριαντάλεπτο βρήκε τους πράσινους να είναι μπροστά με 7 πόντους(57-50) και να διατηρούν τα ηνία του αγώνα.

Ο Εξάστερος ελέγχοντας από το ξεκίνημα το παιχνίδι, δεν δυσκολεύτηκε στην τελευταία περίοδο καθώς το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι πράσινοι κράτησαν σταθερά την διαφορά κοντά στο +10 με το σκορ στο 33' να είναι στο 62-52. Οι παίκτες του Ίβκοβιτς μείωσαν στους 7 με το 64-57 όμως ο Νικ Καλάθης αξιοποιώντας κλέψιμο του αρχηγού θα κάνει το 70-59 στο 36' ενώ με τον Διαμαντίδη να γράφει το 72-59 ουσιαστικά κάπου εκεί θα τελειώσει το παιχνίδι. Οι Πειραιώτες μείωσαν και πάλι στους 7 στο 39' και στους 4(74-70) στα 3'' αλλά το Τριφύλλι δεν είχε σκοπό να χάσει ένα "δικό" του παιχνίδι. Με τους πανηγυρισμούς στις εξέδρες να έχουν αρχίσει από ώρα, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη επί του Ολυμπιακού με το ταμπλό να γράφει 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 41-30, 57-50, 74-70

Παναθηναϊκός(Ομπράντοβιτς): Διαμαντίδης 15, Ν. Καλάθης 10, Λόγκαν 4, Σμιθ 3, Σάτο 10, Καϊμακόγλου 7, Βουγιούκας 10, Μπατίστ 3, Γιασικεβίτσιους 8, Μάριτς 4,

Ολυμπιακός(Ίβκοβιτς): Σπανούλης 14, Χάινς 8, Λούκας 7, Πρίντεζης 18, Άντιτς 9, Κατσίβελης, Γκετσεβίτσιους 2, Παπανικολάου, Κέσελ 2, Πελεκάνος, Παπαδόπουλος 8, Γλυνιαδάκης 2.

Επιμέλεια: Μίρκα Μπούρα